Kontakt

O Bibliotece

GaleriaBiblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach obejmuje pięć ośrodków, które zlokalizowane są w trzech miastach: Katowicach, Zabrzu
i Sosnowcu.

Od września 2012 roku siedziba Biblioteki Głównej znajduje się
w centrum Katowic, przy ulicy Warszawskiej 14.

Gmach Biblioteki Głównej wybudowany został w 1900 roku według projektu Hugo Grünfelda, jako willa mieszkalna1. W 1938 roku budynek został gruntownie przebudowany w stylu modernistycznym, według projektu architekta Mariana Lalewicza.
W gmachu mieściła się siedziba Banku Rolnego, następnie Narodowego Banku Polskiego, a w latach dziewięćdziesiątych – Banku Śląskiego.

Zmiany stylistyczne, jakie nastąpiły w wilii, uniemożliwiają określenie pierwotnego wyglądu wnętrz2. Obecnie budynek reprezentuje nurt modernistycznej katowickiej architektury międzywojennej.

Od 2001 roku budynek stanowi własność Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Początkowo mieściła się tu siedziba rektoratu uczelni, a w roku 2012 posadowiono w nim Bibliotekę Główną.

Ostatnia modernizacja, przeprowadzona w ubiegłym roku, umożliwiła dostosowanie budynku do potrzeb Biblioteki Głównej SUM. Główne zmiany budowlane to montaż windy osobowej, małej windy towarowej do przewożenia między kondygnacjami książek i czasopism, miejscowe wzmocnienia stropów oraz adaptacja piwnic na magazyny zbiorów z regałami przesuwnymi.

Wszystkie zbiory Biblioteki chronione są przez profesjonalny system antykradzieżowy,
a w budynku zamontowano system kamer zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Po adaptacji na potrzeby Biblioteki powierzchnia użytkowa budynku wynosi blisko
1 300 m.kw.

Do dyspozycji Czytelników oddano:

- Czytelnie książek mieszczące się na parterze budynku (6 stanowisk pracy),

- Czytelnie czasopism polskich i zagranicznych, znajdujące się na pierwszym piętrze budynku (19 stanowisk pracy),

- Czytelnię komputerową, mieszczącą się na pierwszym piętrze budynku (wyposażoną w 13 nowych komputerów oraz rzutnik),

- Wypożyczalnię międzybiblioteczną, mieszczącą się na parterze,

- Przestronny hol z wygodnymi fotelami.

Wszystkie książki w czytelni znajdują się w wolnym dostępie, co oznacza, że czytelnik może samodzielnie przeszukiwać księgozbiór, zaś z wyszukanymi materiałami swobodnie przemieszczać się w obrębie budynku, wybierając najbardziej mu odpowiadające stanowisko pracy. Ponadto każdy, kto posiada przenośny komputer czy telefon wyposażony w kartę sieciową, może korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci Internet w ramach projektu Eduroam, w dowolnym miejscu budynku.

 

Przypisy:

1. Łakomy Katarzyna: Willa Hugo Grünfelda. W: Wille miejskie Katowic. Katowice: Muzeum Śląskie - Muzeum Rejestrowane, 2011, s. 262. ISBN: 978-83-62593-06-4.

2. Ibid., s. 262-263.


 

Serdecznie Zapraszamy